Wieś? To również dobre miejsce na biznes.

Wieś? To również dobre miejsce na biznes.

Dla wielu wieś lub mała mieścina wydaje się tylko miejscem odpoczynkowym, gdzie nie ma żadnych perspektyw rozwoju, czy dochodu. Samo takie postrzeganie jednego z najbardziej dochodowych miejsc jest spowodowane modą i pogonią „za sukcesem”, gdzie można się pokazać. innym. Wyjazd do miasta jest spowodowane przede wszystkim kwestią finansową, gdyż na wsi rozwój wymaga o wiele większych nakładów finansowych, a praca „w sklepie spożywczym” nie przyniesie takich zysków jak w mieście, a do tego koszty utrzymania mogą nie być znacznie niższe niż w mieście.

Prowadzenie biznesu na wsi wymaga nie tylko kapitału, ale odpowiedniego przygotowania logistycznego oraz przygotowanie się na różne kryzysy np. spowodowane pogodą, ale i w kilku wariantach biznesu sama lokalizacja biznesu chroni przed np. powodzią.

Faktem jest że rozwój biznesu na wsi jest wolniejszy niż w miastach, ale jest to spowodowane tym, że każdy każdego zna i jest łatwiej zorganizować działalność, ale trudniej zadbać o infrastrukturę typu księgowość, transport.

Z jednej strony organizacja biznesu na wsi „jest tańsza niż w mieście”, ale zależne jest od tego co jest dostępne i dostosowanie pomysłu pod to, ale i tak bardzo często wymaga nakładów w celu przygotowania i to również z zakresu rolnictwa.

Najważniejszy jest pomysł na biznes i wyliczenie, czy jest się wstanie go wykonać przy obecnych możliwościach.

Wiele działalności zwyczajnie nie opłacałoby się wykonać z powodu np. zbyt niskiej ilości ludności, czy np. długiej odległości do miasta. Stąd najczęstszym pomysłem na biznes na wsi są rzeczy związane z uprawą, która wymaga tylko ziemi, przestrzeni oraz ew. strzechy na zimę.

  1. Produkcja owoców i warzyw – jest to najczęściej wybierany element. Spowodowane jest to tym, że nie wymaga to znacznych nakładów kapitałowych poza nasionami, wodą oraz pilnowaniem i ochrona przed szkodnikami. Bardzo często również można ograniczyć użycie substancji chemicznych przy produkcji i uzyskać certyfikat produktów ekologicznych. W przypadku owoców jest kilka rodzajów które należy potraktować jako osobną „gałąź”, która zostanie opisana.
  2. Hodowla ekologiczna – np. produkcja jaj kurzych , mleka i przetworów. Tu dobrze jest posiadać już gotowego odbiorcę, gdyż są to produkty, które nie mogą „zbyt długo leżeć”
  3. Uprawa borówek – jeden z bardziej dochodowych biznesów na wsi. Wymaga znacznych nakładów kapitału na np. hale, sprzęt i jest to produkt, który ma tendencje wzrostu popytu.
  4. Pieczarkarnia – bardzo wydajny sposób uprawy. Dostarczający nawet 20 kg pieczarek z m2 i jest to jedyny grzyb, który jest łatwy w uprawie, ale wymaga odpowiedniej hali zapewniającej odpowiednią regulacje temperatury i wilgotności.

Następnym są działania skierowane na hodowlę zwierząt, które nie koniecznie są zwierzętami przeznaczonymi na mięso:

  1. Hodowla koni – bardzo wymagające zajęcie i tylko dla pasjonatów. Z jednej strony działalność rekreacyjna „dla turystów” z drugiej sztuka sama w sobie.
  2. Hodowla owiec i kóz – wymaga to znacznej przestrzeni, dla kóz z powodu wyjadania trawy do gołej ziemi, i owiec by również nie zabrakło jedzenia w sezonach ciepłych. Dostarczają produkty typu mleko, runo, które ma swoje regularne i stałe zapotrzebowanie.
  3. Świnie, krowy, kury – zwierzęta dostarczające nie tylko mięso, ale i inne produkty np. jaja kurze, mleko krowie.

Każda hodowla zwierząt wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ich w sezonach zimowych, by zapewnić warunki do zadbania o zdrowie.

Kolejnym biznesem, o którym bardzo mało można poczytać jest uprawa winorośli, czy drewna. W obu przypadkach jest to inwestycja o przedłużonym czasie inwestycji oraz w przypadku winorośli wymagania względem gleby są bardzo wysokie. W przypadku produkcji drewna w Polsce rynek jest zdominowany przez „Lasy Państwowe” gdzie na rynku zachodnim istnieje możliwość sadzenia i produkcji własnej, z restrykcjami względem niektórych rodzajów drzew.

Choć najczęściej i najbardziej rozpoznawalną obecnie działalnością związaną z wsią są uprawy kwiatów, krzewów i innych rzeczy do ogrodu. Niemalże wszystkie choinki na święta pochodzą właśnie z takich pomysłów, gdzie zapotrzebowanie na nie jest ogromne, jak i również miejsca sprzedaży w miastach w sezonie są niemalże każdym rogu.

Powyższe przykłady są dobre miejsc, gdzie przestrzeń uprawna jest duża, a w przypadku małych mieścin dobrze jest pomyśleć o elementach usługowych związanych np. z przeprowadzkami i transportem tak, by ludzie młodzi mogliby wpisując np. „przeprowadzki Warszawa” znaleźć właśnie firmę, która dostarczy im przewóz ich produktów. Również w wielu przypadkach cieśla, czy złota rączka ma ogromne wzięcie bo wiele osób nie potrafiłoby wyremontować mieszkania, czy naprawić mebli, a nawet mogą mieć nietypowe zapotrzebowanie na stół.

W takich okolicach, dobrze jest też pomyśleć o agroturystyce, choć obecne czasy trochę utrudniałyby prowadzenie sensowne biznesu, ale myjnie automatyczne choć wymagają kapitału na start, tak nie wymagają, aż tyle pracy i obecności by mogło zarabiać – widać to również w dużych miastach, że myjnie pojawiają się w wielu miejscach.

Porady