Jak otworzyć własny biznes?

Jak otworzyć własny biznes?

Zarejestrowanie biznesu jest dzisiaj łatwiejsze niż kiedykolwiek – wystarczy wizyta w jednym okienku. To jednak etap końcowy naszych zmagań…

Od czego więc zacząć? Jak otworzyć własny biznes? Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego chcemy. Wszystko zaczyna się od dobrego pomysłu. Gdy już wiemy, czym chcemy się zająć biznesowo, przystępujemy do sporządzenia biznes planu i poszukiwania możliwości sfinansowania naszej inwestycji, np. dzięki dotacjom unijnym, kredytom czy gotówce.

Spróbujmy określić grupy docelowe naszych klientów. Jakimi kanałami do nich dotrzemy? Jak nasz produkt lub usługa może pomóc w rozwiązaniu problemów klientów? Trzeba mieć rozeznanie na rynku odnośnie konkurencji w naszej branży. Jak ją pokonamy? Dlaczego potencjalni klienci mieliby wybrać właśnie nas?

Jakimi kanałami będziemy reklamować nasze usługi? Musimy być obecni w mediach społecznościowych, gdzie będziemy prowadzić umiejętną komunikację z potencjalnymi klientami. Internet pełen jest poradników marketingowych, z którymi warto się zapoznać.

Musimy zakupić domenę internetową pod nasz biznes. Jeżeli sami nie umiemy postawić strony internetowej, musimy znaleźć profesjonalną firmę informatyczną, która zrobi to za nas. Wizerunek w sieci to podstawa, bez tego nie osiągniemy sukcesu, a naszą wizytówką jest poprawnie i szybko działająca strona internetowa.

Kolejna sprawa to znalezienie lokalu dla naszego biznesu. Jak wysoki będzie czynsz? Jakie jest wyposażenie naszego lokalu? Czy trzeba dokupić meble lub np. oprogramowanie biurowe? Czy jego lokalizacja jest wystarczająco dobra, by przyciągać klientów? Czy jest parking i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych? Jeżeli planujemy przenosiny, warto sprawdzić przeprowadzki Warszawa.

Prawdopodobnie będziemy musieli zlecić prowadzenie księgowości firmie księgowej. Pozwoli to uniknąć często kosztownych błędów i wielkiego stresu, włącznie z odpowiedzialnością karną.

Jak zaprezentujemy nasze usługi w realu, a jak w internecie? Czy różnią się te sposoby kontaktu z klientem? Jak prezentuje się nasz lokal usługowy lub sklep? Czy przyciąga klientów czy wręcz przeciwnie?

Czy stać nas na zatrudnienie pracowników i jak przeprowadzić proces rekrutacji, żeby pozyskać tych najbardziej wartościowych? Jak podtrzymywać lojalność wobec firmy wśród pracowników?

Podsumowując, otworzenie własnego biznesu to wieloetapowy proces, w którym być może będzie nam potrzebne szeroko rozumiane doradztwo. Warto korzystać tutaj z możliwości, jakie oferuje nam Unia Europejska, np. dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Biznes