Behawiorysta – zawód dla pasjonatów.

Behawiorysta – zawód dla pasjonatów.

Choć wydawałoby się, że nauczenie psa prostych sztuczek typu „siad”, nie jest trudne, tak do nauki to ma tyle, co latanie do samolotu. Z jednej strony zawarte jest to, ale z drugiej pomija się szereg wiele innych funkcji, czy mechanik niezbędnych do konkretnej czynności. Psy, koty jak i wiele czworonożnych przyjaciół jest podatnych na naukę przez otoczenie, stąd pies może „poważać” tylko jednego członka rodziny, gdzie dla reszty będzie diabłem wcielonym, w końcu tak samo jest często z ludźmi.

Tak jak w przypadku psychologii , tak również behawioryści (poniekąd jest to też element psychologii) powinni wykonywać pracę z pasją, zainteresowaniem oraz troską o podopiecznych. Tu w przeciwieństwie do nauczycieli w szkołach, nie można tylko wymagać, ale należy zrozumieć problemy poszczególnych zwierząt by dostosować naukę indywidualną, choć często grupową. Z powodu tego, sam proces nauczania i socjalizacji zwierząt jest różny w zależności od tresera, tu jest z góry wyznaczony cel, jaki należy wykonać, ale bez narzucania „z góry” sposobu nauczania.

Wiele osób na pewno wspomina nauczycieli w szkołach, którzy bardzo często wzbudzali zainteresowanie do danego przedmiotu, wymagali, ale nie narzucali, wręcz robili na przekór byle nauczyć Nas czegoś więcej, pokazać dobre strony. Tak w dzisiejszych czasach ciężko jest spotkać takich nauczycieli, co pasjonują się, co wiedza uczniów jest ważniejsza niż „program nauczania”. Poniekąd behawioryści są odbiciem właśnie nauczycieli z „dawnych lat”, którzy podchodzą do każdego problemu ze spokojem, zastanowieniem się, czasem stosują drobne zachęty.

W końcu nauczenie psa zachowania, które domyślnie mają psy innej rasy jest bardzo trudne. Podejście do tresury masowo powodowałoby skrzywdzenie czworonożnego przyjaciela, a wysyłamy do psich szkół po to by nauczyły się jak najwięcej, by nie zatraciły się w tłumie, by były szczęśliwe, a jednocześnie łatwiejsze do upilnowania na podwórku. A dobry treser zadba właśnie o to, że pies będzie cały czas sobą, nie będzie odczuwało się, że pies jest markotny, ciągle będzie kipiał szczęściem i nim zarażał. Na podwórku już nie będzie walki by pies nie jadł rzeczy jakie leżą i by wyrywać wręcz z pyska, teraz wystarczy wydać komendę do tego.

Szkolenie i Tresura Psów z Behawiorystą

W końcu psy i koty to bardzo często Nasze dzieci, staramy się o nie dbać i nie chcemy by coś się im stało, a jednocześnie dogadywały się „z psem sąsiadów”, a nie próbowały się zagryźć na sam swój widok.

Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego behawiorysty i psiego przedszkola, w końcu osoby z pasją zrobią więcej dla Naszych małych przyjaciół, będą starali się podejść indywidualnie, ale też i doradzą.

Biznes