Behawiorysta – nowy zawód?

Behawiorysta – nowy zawód?

Można dostrzec, iż w dużych miastach z roku na rok pojawia się coraz więcej ogłoszeń behawiorystów, którzy chcą fachowo zając się wychowaniem i tresurą zwierzaków. Mimo, iż jest to stosunkowo dość nowy zawód, to zdołał on już przekonać mnóstwo osób, które chętnie korzystają z tego typu usług. Jak to wygląda w praktyce? Do czego potrzebny jest behawiorysta? Kto może nim zostać? Podpowiedź poniżej.

Behawiorysta dla zwierząt – nie tylko do zadań specjalnych

W Polsce przyjęło się, iż po behawiorystę dzwonią osoby, które kompletnie nie radzą już sobie ze swoim zwierzakiem. Ostatnie lata jednak pokazują, iż z usług behawioralnych korzystają również ci, którzy dopiero co stali się opiekunami czworonoga i chcą po prostu pojąć jak najszybciej odpowiednią wiedzę dotyczącą jego wychowania. Szczególnie młode osoby, które dotąd nie miały styczności ze zwierzakiem, a zdecydowały się na to, by ich w domu pojawił się pies, odpowiedzialnie zachowają się, gdy skorzystają z takich porad osoby, która dokładnie im powie, jak zbudować dobrą, rozsądną relację ze swoim nowym zwierzakiem.

Kto może zostać behawiorystą?

Bezapelacyjnie, by rozpocząć pracę w tym zawodzie trzeba lubić psy, rozumieć je i znać się trochę na ich psychice. Warto też poznać poszczególne rasy, by mieć pojęcie, jakie z charakteru bywają konkretne psy. To znacznie ułatwia pracę nad nimi. Ponadto, trzeba zdobyć sporo wiedzy i doświadczenia. Warto jak najwięcej konsultować się z osobami, które już od dawna zajmują się tresurą psów, by dowiedzieć się jakie metody są najlepsze, by wychować psy i by wpoić im pewne zasady i reguły. Zaangażowanie, systematyczność i co najważniejsze – spokój, to niezwykle przydatne cechy, potrzebne w tej pracy.

Praca w grupie czy samodzielnie?

Warto jednak postawić na własną działalność. Tresura psów bowiem nie wymaga zbyt wielu wkładów finansowych na początku. Nie trzeba bowiem wynajmować żadnego lokalu, zakładać siedziby, zatrudniać pracowników, ani też kupować żadnego sprzętu. Treserzy często pracują w domach, w których mieszkają na co dzień ich podopieczni lub po prostu spędzają z nimi czas na świeżym powietrzu. Wielu z nich (w zależności od preferencji) pracuje tylko z jednym zwierzakiem lub w grupie. Przy tej drugiej opcji organizowane są np.: spotkania w dużych parkach, w których to kilku właścicieli psów przychodzi na spotkanie ze swoim pupilem i wspólnie wszystkich uczy się konkretnych zachowań.

Ile kosztuje godzina z behawiorystą?

Stawki behawiorystów w Polsce są bardzo zróżnicowanie. Zazwyczaj wynoszą one od około 100 zł do nawet 300 zł. W zależności od potrzeb właściciela, problemu psa lub tego, co właściciel chce osiągnąć wraz z treserem – rozpisywany jest plan działania. Czasami wystarczy tylko kilka spotkań, by psa i jego właściciela nauczyć dobrych relacji, a czasami są to lata systematycznej pracy, gdzie trzeba naprawdę poświęcić sporo czasu, by wychować czworonoga w odpowiedni sposób. Warto z takiej pomocy zawsze skorzystać, gdyż dobry behawiorysta naprawdę przydaje się w wielu kwestiach.

Biznes