Linki dofollow i nofollow – o co chodzi i jak je używać?


Linki dofollow i nofollow – o co chodzi i jak je używać?

Linki są nieodłącznym elementem każdej strony internetowej. Służą one do nawigacji między różnymi stronami oraz pomagają w budowaniu relacji pomiędzy różnymi witrynami. Jednak nie wszystkie linki są tak samo ważne, dlatego istnieją dwa rodzaje linków – dofollow i nofollow. O co dokładnie chodzi i jak właściwie używać tych linków? Zapraszam do lektury.

Linki dofollow są linkami, które Google i inne wyszukiwarki traktują jako wskazówki do zindeksowania strony, na którą prowadzą. Oznacza to, że kiedy dana strona posiada link dofollow, Google będzie śledziło ten link i uwzględni to przy przypisywaniu pozycji w wynikach wyszukiwania. Linki te są więc bardzo ważne dla SEO i mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności strony internetowej.

W przypadku linków nofollow sytuacja wygląda inaczej. Są to linki, które mają nakaz dla wyszukiwarek, aby nie śledziły ich i nie uwzględniały ich przy indeksowaniu. Link nofollow jest oznaczany w kodzie HTML za pomocą atrybutu rel=”nofollow”. Takie linki są używane, gdy nie chcemy przekazać wartości SEO stronom, do których prowadzimy.

Zastosowanie obydwu rodzajów linków ma swoje zalety. Linki dofollow pomagają w budowaniu silnego profilu linkowego, który z kolei wpływa na lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Natomiast linki nofollow mogą być przydatne w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, korzystając z linków nofollow, można uniknąć spamowania na forach, blogach czy komentarzach, gdyż takie linki nie są zaliczane jako wartościowe dla pozycjonowania. Wpływa to na poprawę jakości treści i ocenę strony przez wyszukiwarki. Ponadto, stosując linki nofollow, można w pełni kontrolować, które linki kierują użytkowników na zewnętrzne strony, co jest szczególnie przydatne w przypadku dodatkowych reklam.

Aby utworzyć link dofollow, nie trzeba stosować specjalnych oznaczeń. Wszystkie standardowe linki są domyślnie takie właśnie. Natomiast jeśli chcemy utworzyć link nofollow, należy dodać atrybut rel=”nofollow” do znacznika HTML linku. Przykładem będzie poniższy kod:

Tekst linku

Warto pamiętać, że mimo iż linki nofollow nie są brane pod uwagę przez wyszukiwarki w kontekście pozycjonowania strony, mogą one przyczynić się do zyskania wartościowego ruchu i zwiększenia świadomości marki. Dlatego warto rozważyć ich stosowanie w odpowiednich sytuacjach.

Podsumowując, linki dofollow i nofollow mają różne zastosowania i wpływ na pozycjonowanie stron internetowych. Linki dofollow są ważne dla SEO i mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności naszej witryny. Natomiast linki nofollow pozwalają uniknąć spamu i mają inne zastosowania w kontroli ruchu na stronie. Pamiętajmy o tym, stosując oba rodzaje linków odpowiednio do celu, jaki chcemy osiągnąć.

Tagi
stopka na stronie co powinna zawierac jak wplywa na seo strona internetowa za darmo jak ja zrobic i dlaczego to zly pomysl strona wizytowka dla firmy co to jest i jak ja zrobic strona www dla firmy transportowej jak ja zaprojektowac szablon sklep internetowy jaki wybrac sztuczna inteligencja generuje obrazy jak to wykorzystac tagi na stronie tanie pozycjonowanie stron na co uwazac tani game pass bez karty platniczej lub kredytowej jak aktywowac konto bez subskrypcji techniczne seo co to jest tiktok jak na nim sprzedawac i zarabiac tinder gold jak dziala aplikacja randkowa tlumaczenie slow kluczowych top 5 narzedzi seo ktore chcemy przetestowac w 2022 top 7 wtyczek seo do wordpressa top 9 narzedzi do marketing automation topical authority jak wykorzystac dla seo traffic bot w google analytics sprawdz jak go zablokowac tresci na strone glowna sklepu internetowego triki google wyszukiwanie tworzenie kampanii produktowej pla w google ads instrukcja krok po kroku typy dopasowan slow kluczowych tytuly artykulow jak je pisac przyklady wskazowki uslugi seo usuniecia google search console usuwanie linkow z google jak sie ich pozbyc webinar co to web stories czy warto windows 7 brak uprawnien administratora jak naprawic windows 11 z bledem w systemowym antywirusie jak go naprawic windows 365 co to jest jak dziala system w chmurze azure wlamanie na strone co robic wordpress plik xmlrpc php jak zablokowac wplyw emoji na seo wplyw social media na pozycjonowanie wycena pozycjonowania budzet seo wydarzenia marketingowe w 2022 na ktorych warto byc wykluczajace slowa kluczowe wyszukiwanie glosowe voice search seo wyszukiwanie obrazem w google grafika wyszukiwarka windows 10 jak naprawic yoast seo poradnik zaplecze seo tworzenie i budowa z czego sklada sie proces seo 10 najwazniejszych elementow zdjecia google z limitem danych sprawdz jak zwiekszyc przestrzen w chmurze google