Jak zablokować dostęp do pliku xmlrpc.php w WordPress?


Jak zablokować dostęp do pliku xmlrpc.php w WordPress?

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych na świecie. Niestety, z tego powodu stał się on celem ataków hakerów, którzy próbują włamać się do naszych stron i uzyskać nieautoryzowany dostęp do naszych danych. Jednym z popularnych wektorów ataku jest próba dostępu do pliku xmlrpc.php w WordPress. Jak założyć się, chronić naszą stronę przed niepożądanymi próbami ataku? Oto kilka metod, które warto zastosować w celu zablokowania dostępu do tego pliku.

1. Użyj plugina do blokowania xmlrpc.php

Najprostszym sposobem na zablokowanie dostępu do pliku xmlrpc.php jest zainstalowanie jednego z wielu dostępnych wtyczek, które oferują funkcjonalność blokowania XML-RPC. Ta technologia jest standardowo dostępna w WordPress, ale często jest wykorzystywana do przeprowadzania ataków hakerskich, dlatego warto ją zablokować. Wpisując w menu wyszukiwania „XML-RPC” wtyczka nie tylko zablokuje dostęp do tego pliku, ale także skutecznie zabezpieczy naszą witrynę przed potencjalnymi zagrożeniami.

2. Zablokuj plik xmlrpc.php na poziomie serwera

Innym sposobem na zablokowanie pliku xmlrpc.php jest jego zablokowanie na poziomie serwera. W przypadku korzystania z serwera Apache, możemy to zrobić poprzez dodanie kodu do pliku .htaccess. W celu zablokowania pliku wpisz w pliku .htaccess następującą linijkę:


Order Deny,Allow
Deny from all

3. Wykorzystaj plugin do zabezpieczania WordPress

Inną funkcjonalnością pluginów oferujących zabezpieczenia w WordPressie jest blokowanie dostępu do pliku xmlrpc.php. W przypadku korzystania z pluginu do zabezpieczania WordPress, na przykład Jetpack lub Wordfence, zauważysz opcję wyłączenia XML-RPC. Po prostu wyłącz tę funkcję w ustawieniach plugina.

4. Zablokuj dostęp do pliku xmlrpc.php za pomocą filtrów

Ostatnim sposobem, który warto wspomnieć, aby zablokować dostęp do pliku xmlrpc.php jest wykorzystanie filtrów. Wprowadzenie kilku linijek kodu do pliku functions.php pomoże nam zdefiniować filtr, który zablokuje dostęp do naszej strony przez xmlrpc.php. Wprowadź poniższy kod do tego pliku:

function block_xmlrpc_requests( $request ) {
if( strpos($request, 'xmlrpc.php’) !== false ) {
exit(’XML-RPC is disabled’);
}
}
add_filter( 'parse_request’, 'block_xmlrpc_requests’ );

Podsumowanie

Zapewnienie bezpieczeństwa naszej witryny jest niezwykle ważne, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby ataków hakerskich. Zablokowanie dostępu do pliku xmlrpc.php w WordPress jest jednym ze sposobów na ograniczenie ryzyka ataku na naszą witrynę. Warto pamiętać, że istnieją różne metody blokowania dostępu do pliku xmlrpc.php. Możemy użyć wtyczek, zablokować go na poziomie serwera, wykorzystać pluginy zabezpieczające WordPress lub wykorzystać filtry w funkcji functions.php. Dobrym zwyczajem jest zawsze tworzenie kopii zapasowych naszej strony oraz dbanie o jej aktualizacje, co pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszej witryny.

Tagi
stopka na stronie co powinna zawierac jak wplywa na seo strona internetowa za darmo jak ja zrobic i dlaczego to zly pomysl strona wizytowka dla firmy co to jest i jak ja zrobic strona www dla firmy transportowej jak ja zaprojektowac szablon sklep internetowy jaki wybrac sztuczna inteligencja generuje obrazy jak to wykorzystac tagi na stronie tanie pozycjonowanie stron na co uwazac tani game pass bez karty platniczej lub kredytowej jak aktywowac konto bez subskrypcji techniczne seo co to jest tiktok jak na nim sprzedawac i zarabiac tinder gold jak dziala aplikacja randkowa tlumaczenie slow kluczowych top 5 narzedzi seo ktore chcemy przetestowac w 2022 top 7 wtyczek seo do wordpressa top 9 narzedzi do marketing automation topical authority jak wykorzystac dla seo traffic bot w google analytics sprawdz jak go zablokowac tresci na strone glowna sklepu internetowego triki google wyszukiwanie tworzenie kampanii produktowej pla w google ads instrukcja krok po kroku typy dopasowan slow kluczowych tytuly artykulow jak je pisac przyklady wskazowki uslugi seo usuniecia google search console usuwanie linkow z google jak sie ich pozbyc webinar co to web stories czy warto windows 7 brak uprawnien administratora jak naprawic windows 11 z bledem w systemowym antywirusie jak go naprawic windows 365 co to jest jak dziala system w chmurze azure wlamanie na strone co robic wordpress plik xmlrpc php jak zablokowac wplyw emoji na seo wplyw social media na pozycjonowanie wycena pozycjonowania budzet seo wydarzenia marketingowe w 2022 na ktorych warto byc wykluczajace slowa kluczowe wyszukiwanie glosowe voice search seo wyszukiwanie obrazem w google grafika wyszukiwarka windows 10 jak naprawic yoast seo poradnik zaplecze seo tworzenie i budowa z czego sklada sie proces seo 10 najwazniejszych elementow zdjecia google z limitem danych sprawdz jak zwiekszyc przestrzen w chmurze google